Dla bezpieczeństwa UE tranzyt gazu przez Ukrainę musi zostać utrzymany co najmniej do 2035 roku – Witrenko

Dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej tranzyt gazu przez Ukrainę musi być utrzymany co najmniej do 2035 roku, kiedy to gaz ziemny zostanie zastąpiony odnawialnymi źródłami energii.

Według Ukrinformu, taką opinię wyraził na Facebooku Juryj Witrenko, prezes zarządu Naftogazu Ukrainy.

„Dla bezpieczeństwa Europy konieczne jest utrzymanie tranzytu przez Ukrainę – do czasu zastąpienia gazu ziemnego odnawialnymi źródłami energii, a to przynajmniej do 2035 roku. Ukraina jest wiarygodnym krajem tranzytowym, gotowym zaoferować najbardziej konkurencyjne warunki tranzytowe w chwili obecnej” – powiedział.

Według Witrenko najbardziej realną gwarancją utrzymania tranzytu przez Ukrainę jest w szczególności przeniesienie punktów przesyłu gazu na granicę rosyjsko-ukraińską w kontraktach Gazpromu, zgodnie z którymi błękitne paliwo jest teraz dostarczane do Europy przez Ukrainę.

Ponadto, zdaniem szefa Naftogazu, konieczne jest utworzenie punktów dostaw dodatkowych ilości gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej na platformie elektronicznej Gazpromeksportu. Należy to zrobić, aby europejskie firmy mogły samodzielnie zamawiać tranzyt gazu przez Ukrainę.

Ponadto konieczne jest odblokowanie dostępu do ukraińskiego systemu przesyłu gazu z Federacji Rosyjskiej innym eksporterom gazu do Europy, w szczególności z Azji Centralnej.

„Gazprom musi zapewnić niedyskryminacyjny dostęp do wszystkich gazociągów łączących Rosję i Europę, w tym przez Ukrainę. Bez tego Nord Stream 2 nie może działać, bo certyfikując operatora trzeba brać pod uwagę m.in. „zasadę solidarności”” – dodał Witrenko.

Jak informował Ukrinform, w sierpniu firma Nord Stream 2, budująca gazociąg Nord Stream 2, przegrała w niemieckim sądzie sprawę o zwolnienie gazociągu z wymogów unijnej dyrektywy gazowej.

Nord Stream 2 to rosyjski gazociąg budowany z pominięciem Ukrainy. Układany na dnie Morza Bałtyckiego od Rosji do Niemiec. Jedynym udziałowcem projektu jest Gazprom.

W lipcu Niemcy i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym Ameryka nie będzie ingerować w ukończenie budowy gazociągu, a Niemcy zobowiązują się nałożyć sankcje w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także pomóc Ukrainie w jej transformacji energetycznej.

prs


Źródło: Dla bezpieczeństwa UE tranzyt gazu przez Ukrainę musi zostać utrzymany co najmniej do 2035 roku - Witrenko

Może Ci się spodobać