Produkcja przemysłowa na Ukrainie wzrasta piąty miesiąc z rzędu – Ministerstwo Gospodarki

Już piąty miesiąc z rzędu przemysł odnotował wzrost produkcji.

Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Piąty miesiąc z rzędu nastąpuje wzrost produkcji w przemyśle. Według Państwowej Służby Statystycznej w okresie styczeń-lipiec 2021 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 1,8%” – napisano w oświadczeniu.

W tym wzrost w przetwórstwie wyniósł 1,8%, w górnictwie 1,8%, w dostawach energii elektrycznej, gazu i klimatyzacji 1,7%. W lipcu 2021 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2%, po uwzględnieniu wpływu dni kalendarzowych – o 0,9%.

„W lipcu wzrost w przemyśle kształtował się w dużej mierze pod wpływem dobrej koniunktury na rynkach zagranicznych, a także stopniowego odbudowy popytu na niektóre produkty na rynku krajowym. Największy udział we wskaźniku produkcji przemysłowej mają nadal działania proeksportowe i inwestycyjne – skomentował Wołodymyr Gryniuk, pierwszy wiceminister gospodarki.

Tak więc produkcja hutnicza przyspieszyła swój wzrost do 8,4% dzięki zachowaniu korzystnych warunków na światowych rynkach metali żelaznych, produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych wzrosła o 9,9%, w przemyśle maszynowym wzrost o 3,8%, w produkcji mebli, naprawie i montażu maszyn i urządzeń odnotowano wzrost o 2%.

Resort tłumaczy te trendy bardziej aktywną realizacją projektów inwestycyjnych, w szczególności programu „Wielkie Budownictwo”.

Jak podawał Ukrinform, według Państwowej Służby Statystycznej, w 2020 roku produkcja przemysłowa na Ukrainie spadła o 5,2% w porównaniu do 2019 roku. W 2019 roku produkcja przemysłowa zmalała o 1,8% w porównaniu do 2018 roku; w 2018 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1% w stosunku do 2017 roku.

prs


Źródło: Produkcja przemysłowa na Ukrainie wzrasta piąty miesiąc z rzędu - Ministerstwo Gospodarki

Może Ci się spodobać