Nord Stream 2: Komisja Europejska zapowiada monitorowanie realizacji deklaracji Stanów Zjednoczonych i Niemiec

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że Europa dopilnuje, aby gazociąg Nord Stream 2 nie powodował problemów dla Ukrainy jako kraju tranzytowego.

Według Ukrinformu Dombrovskis powiedział to w wywiadzie dla kanału RBK-Ukraina.

„Będziemy śledzić deklarację Stanów Zjednoczonych i Niemiec oraz to, w jaki sposób zostanie zapewnione, że Nord Stream 2 nie spowoduje problemów dla Ukrainy jako kraju tranzytowego. Będziemy nadal monitorować te problemy” – powiedział Dombrovskis.

Ocenił także możliwość zastosowania do gazociągu Trzeciego Pakietu Energetycznego UE.

„To była propozycja Komisji Europejskiej, aby wszystkie gazociągi wchodzące lub wychodzące z UE były zgodne z warunkami Trzeciego Pakietu Energetycznego. W tym warunki niedyskryminacyjnego dostępu do infrastruktury” – powiedział Dombrovskis.

Zaznaczył jednocześnie, że Komisja Europejska nie uważa Nord Stream 2 za projekt będący przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania.

Jak informowaliśmy, Nord Stream 2 to rosyjski gazociąg budowany jest z pominięciem obszaru Ukrainy. Układany jest na dnie Morza Bałtyckiego od Rosji do Niemiec. Jedynym udziałowcem projektu jest Gazprom.

prs


Źródło: Nord Stream 2: Komisja Europejska zapowiada monitorowanie realizacji deklaracji Stanów Zjednoczonych i Niemiec

Może Ci się spodobać