Ukraińskie rolnictwo zaczęło się aktywnie odradzać – Szmyhal

Sektor rolny na Ukrainie zaczął aktywnie się odradzać, a w tym roku spodziewane są jedne z rekordowych zbiorów zbóż, zwłaszcza pszenicy.

O tym powiedział premier Denys Szmyhal, podsumowując wyniki gospodarcze tygodnia na Facebooku.

„Sektor rolny zaczął aktywnie się odradzać. W okresie styczeń-lipiec wskaźnik produkcji rolnej wzrósł o 2,5% (po spadku w pierwszej połowie roku). Ponadto w tym roku spodziewane są jedne z rekordowych zbiorów zbóż, w szczególności pszenicy. To właśnie sektor rolny stanie się jednym z motorów ożywienia gospodarczego w III i IV kwartale bieżącego roku” – napisał Szmyhal.

Szef rządu zwrócił również uwagę na podjętą w tym tygodniu decyzję o sfinansowaniu tworzonego rejestru rolnego.

„Państwowy Rejestr Rolny umożliwia stworzenie przejrzystego systemu wsparcia dla rolników. Za pomocą tego rejestru planowane jest świadczenie usług rządowych, uproszczenie dostępu do finansowania bankowego i programów gwarancji kredytowych, a także wprowadzenie ukierunkowanego wsparcia rządowego programów i oceniać ich skuteczność” – powiedział Szmyhal.

Wśród innych pozytywów minionego tygodnia premier wymienił stabilny popyt konsumpcyjny, uruchomienie bloku hydroelektrycznego nr 4 HAES Dniestrowskaja, wsparcie ukraińskiego eksportu oraz rozpoczęcie produkcji stu nowych wagonów pasażerskich w Zakładach Budowy Wagonów w Kriukowie.

prs


Źródło: Ukraińskie rolnictwo zaczęło się aktywnie odradzać - Szmyhal

Może Ci się spodobać