Ukraina otrzymała 1,9 miliarda dolarów od MFW

Ukraina otrzymała 1,9 miliarda dolarów SDR (specjalne prawa ciągnienia) od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według Ukrinformu, pierwsza wiceprezes Narodowego Banku Jekateryna Rożkowa poinformowała o tym na Facebooku.

„Dzisiaj na konto Ukrainy wpłynęło 1,9 miliarda SDR-ów z MFW! Doskonały prezent na Dzień Niepodległości! Chwała Ukrainie!” – napisała Rożkowa.

Jak donosi Ukrinform, zarząd MFW zgodził się z propozycją dyrektor zarządzającej Funduszem, Kristaliną Georgiewą, dotyczącą nowej ogólnej alokacji SDR w wysokości 650 mld USD (największej alokacji w historii MFW) w celu zaspokojenia długoterminowych globalnych potrzeb rezerwowych podczas najgłębszego kryzysu od czasu Wielkiego Kryzysu. Georgiewa obiecała przedłożyć tę propozycję nowego przydziału SDR Radzie Gubernatorów MFW do rozpatrzenia i zatwierdzenia. Biorąc pod uwagę wielkość wkładu Ukrainy w MFW (0,42%), nasze państwo może otrzymać około 2,73 mld USD.

Specjalne Prawa Ciągnienia (SDR) to sztuczna rezerwa i prawny środek płatniczy emitowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Posiada jedynie formę bezgotówkową w postaci zapisów na rachunkach bankowych. Ten środek płatniczy został stworzony przez MFW w 1969 roku jako uzupełnienie istniejących aktywów rezerwowych krajów członkowskich Funduszu.

prs


Źródło: Ukraina otrzymała 1,9 miliarda dolarów od MFW

Może Ci się spodobać