Zełenski – Deklaracja potępiająca okupację Krymu będzie miała miejsce do podpisu przez Rosję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że deklaracja szczytu założycielskiego „Platformy Krymskiej”, potępiająca okupację Krymu przez Federację Rosyjską, zawsze będzie zawierała miejsce do podpisu przedstawiciela Rosji.

Powiedział to na szczycie założycielskim Platformy Krymskiej, który odbywa się w Kijowie, donosi korespondent Ukrinform.

W szczególności Zełenski zauważył, że Federacja Rosyjska nie uczestniczyła w szczycie „Platformy Krymskiej”, ale aktywnie ją omawiała, reagowała i komentowała.

„Krótko mówiąc, była tak aktywna, że wydawało się, że jest pełnoprawnym członkiem „Platformy Krymskiej” – powiedział Zełenski.

Według niego, jeśli ta strona jest tak interesująca dla Rosji, to „zapraszamy Federację Rosyjską do przyłączenia się do „Platformy Krymskiej” w celu wspólnego opracowania sposobów na deokupację Krymu i naprawienie tego historycznego tragicznego błędu”.

„Obiecuję, że deklaracja szczytu potępiająca okupację Krymu zawsze będzie miała miejsce do podpisu przedstawiciela Federacji Rosyjskiej. Myślę, że najprawdopodobniej będzie to ostatni podpis na ostatnim szczycie „Platformy Krymskiej” w Jałcie” – dodał szef państwa.

Przypomnijmy, 23 sierpnia w Kijowie odbywa się szczyt założycielski inicjatywy prezydenta Ukrainy w sprawie deokupacji Krymu „Platforma Krymska”.

Platforma Krymska to nowy format konsultacyjno-koordynacyjny zainicjowany przez Ukrainę w celu poprawy międzynarodowej reakcji na okupację Krymu, reagowania na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększenia presji międzynarodowej na Rosję, zapobieganiu dalszemu łamaniu praw człowieka i ochrony ofiar reżimu okupacyjnego oraz przede wszystkim osiągnięcia wyzwolenia Krymu i jego powrotu na Ukrainę.

av


Źródło: Zełenski - Deklaracja potępiająca okupację Krymu będzie miała miejsce do podpisu przez Rosję

Może Ci się spodobać