Szmyhal rozmawiał z Merkel o przystąpieniu Ukrainy do europejskiej sieci energetycznej

Ukraina jest gotowa do praktycznej realizacji Partnerstwa Energetycznego z Niemcami oraz do rozpoczęcia projektów bilateralnych.

Według Ukrinformu premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział o tym 22 sierpnia podczas spotkania z kanclerz RFN Angelą Merkel, informuje Rządowy Portal.

Premier podkreślił, że projekt Nord Stream 2 stanowi bezpośrednie zagrożenie ze strony Rosji dla pozycji geopolitycznej państw europejskich.

„Z niecierpliwością czekamy na środki zaradcze UE w związku z uruchomieniem tego projektu. Liczymy też na zachowanie statusu Ukrainy jako dostawcy i kraju tranzytowego gazu do Unii Europejskiej oraz potwierdzenie wykorzystania ukraińskiego GTS w wymaganych wielkościach” – zaznaczył szef ukraińskiego rządu.

Szmyhal podkreślił, że ukraiński rząd jest zdeterminowany, aby aktywnie kontynuować współpracę z Niemcami i Unią Europejską w ramach transformacji w zieloną energetykę. „Priorytetem i celem strategicznym jest integracja ukraińskiego systemu energetycznego z europejską siecią ENTSO-E. Ukraina konsekwentnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań do pełnej integracji zaplanowanej na 2023 rok, co da Ukrainie rzeczywistą niezależność energetyczną i możliwość oddzielenia się od systemów energetycznych Federacji Rosyjskiej i Białorusi” – zaznaczył premier.

Obiecujące obszary Partnerstwa Energetycznego, zdaniem szefa ukraińskiego rządu, to współpraca w dziedzinie energetyki odnawialnej i wodoru. „Jesteśmy zainteresowani pilotażowymi projektami wodorowymi z niemieckimi partnerami, aby rozpocząć wspólną produkcję i tranzyt wodoru do Niemiec i Europy. Kilka ukraińskich propozycji projektów wodorowych zostało przedstawionych stronie niemieckiej do rozpatrzenia” – powiedział Szmygal.

Dodał, że Ukraina z zadowoleniem przyjmie uruchomienie do końca tego roku kilku dwustronnych projektów pilotażowych.

Angela Merkel zapewniła, że ​​współpraca między Ukrainą a Niemcami w sektorze energetycznym będzie kontynuowana. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ​​Niemcy opowiadają się za kontynuacją tranzytu gazu do Europy przez ukraiński system przesyłu gazu.

Jak informował wcześniej Ukrinform, kanclerz federalna Niemiec Angela Merkel przebywa na Ukrainie.

prs


Źródło: Szmyhal rozmawiał z Merkel o przystąpieniu Ukrainy do europejskiej sieci energetycznej

Może Ci się spodobać