Straty z powodu okupacji Krymu przez Rosję szacuje się na ponad 100 miliardów dolarów – Szmyhal

Ukraina poniosła ogromne straty gospodarcze w wyniku tymczasowej okupacji Krymu przez Rosję, a łączne potencjalne straty szacuje się na ponad 100 miliardów dolarów.

O tym powiedział premier Denys Szmyhal podczas przemówienia na szczycie założycielskim „Platformy Krymskiej”, donosi korespondent Ukrinformu.

„Ukraina poniosła ogromne straty gospodarcze w wyniku okupacji Krymu. Całkowite potencjalne straty są obecnie oceniane przez ekspertów na ponad 100 miliardów dolarów. To utracone zasoby naturalne, to utracone aktywa państwowe, to utracony przemysł, a co najważniejsze, są to negatywne konsekwencje dla ludzi cierpiących z powodu polityki kraju -agresora” – powiedział szef rządu.

W tym kontekście podkreślił, że właśnie dlatego jednym z priorytetowych zadań jest dziś sprawienie, by Federacja Rosyjska decyzją sądów międzynarodowych zaczęła płacić za swoje działania.

„Istnieje już więcej niż jeden pozytywny przykład, kiedy ukraińskie struktury państwowe i prywatne wygrywają określone procesy sądowe” – dodał Szmyhal.

Jak informowaliśmy, dnia 23 sierpnia w Kijowie odbywa się inauguracyjny szczyt z inicjatywy Prezydenta Ukrainy w sprawie „deokupacji” – odzyskania Krymu przez Ukrainę – „Platforma Krymska”. Bierze w nim udział 46 delegacji.

prs


Źródło: Straty z powodu okupacji Krymu przez Rosję szacuje się na ponad 100 miliardów dolarów - Szmyhal

Może Ci się spodobać