Okupowany Krym jest na skraju katastrofy ekologicznej – Szmyhal

Militaryzacja Krymu przez Rosję i wydobycie surowców naturalnych postawiły tymczasowo okupowany półwysep na krawędzi katastrofy ekologicznej.

O tym powiedział premier Denys Szmyhal podczas przemówienia na szczycie założycielskim Platformy Krymskiej, donosi korespondent Ukrinformu.

„Kolejnym globalnym problemem związanym z polityką militaryzacji i esploatacji zasobów jest to, że tymczasowo okupowany Krym znajduje się na krawędzi katastrofy ekologicznej. Kwestią ekologiczną jest kwestia bezpiecznego życia Ukraińców na półwyspie i ogólnie problemy środowiskowe dla całego regionu Morza Czarnego” – powiedział.

Szef rządu podkreślił, że dom milionów Ukraińców w rzeczywistości zamienia się w bazę wojskową i ośrodek okupacyjego reżimu.

Według niego, po raz kolejny świadczy to o globalnym charakterze problemu i zagrożeniu nie tylko dla Ukrainy, ale także dla naszych europejskich sąsiadów.

„Okupacja Krymu nie jest czysto wewnętrznym problemem politycznym Ukrainy, to problem globalny, który w rzeczywistości niszczy międzynarodowy system bezpieczeństwa” – podkreślił Szmyhal.

Jak informowaliśmy, dnia 23 sierpnia w Kijowie odbywa się inauguracyjny szczyt z inicjatywy Prezydenta Ukrainy w sprawie „deokupacji” –  odzyskania Krymu przez Ukrainę – „Platforma Krymska”. Bierze w nim udział 46 delegacji.

prs


Źródło: Okupowany Krym jest na skraju katastrofy ekologicznej - Szmyhal

Może Ci się spodobać