Moskwa od początku okupacji trzykrotnie zwiększyła swoje siły wojskowe na Krymie – Prezydent

Federacja Rosyjska przekształciła Krym, który był gwarantem stabilności regionu, w bazę wojskową – w szczególności potroiła swoją obecność wojskową na Krymie od początku okupacji.

O tym powiedział Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na szczycie „Platformy Krymskiej”, donosi korespondent Ukrinformu.

„Ukraiński Krym był gwarantem stabilności regionalnej, a teraz jest, można by powiedzieć, beczką prochu. Od początku okupacji Moskwa potroiła swoją obecność wojskową na naszym ukraińskim półwyspie. Krym ze światowej sławy kurortu zamienił się dziś w bazę wojskową, stał się trampoliną do dalszej ekspansji wpływów Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Czarnego” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że Krym stał się terytorium, na którym prawa i wolności ludzi są rażąco i systematycznie łamane.

„Bez zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa na Morzu Czarnym raczej nie zdołamy odzyskać Krymu” – podkreślił Zełenski.

Głowa państwa przypomniał też, że siedem lat temu w centrum Europy Federacja Rosyjska zaanektowała i zajęła część terytorium Ukrainy.

„Nasze terytorium zostało zaanektowane przez jedno z państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainy zgodnie z Memorandum Budapesztańskim, jedno z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ” – podkreślił prezydent.

Zaznaczył też, że piosenkarka Jamala, która piosenką „1944” zainaugurowała szczyt „Platformy Krymskiej”, przypomniała tragiczne wydarzenia, kiedy to w 1944 roku  „wywieziono ponad 200 tysięcy osób – prawie całą populację Tatarów Krymskich”, 40 % z nich zmarło w ciągu pierwszych trzech lat deportacji.”

Głowa państwa podkreślił, że ​​wszyscy sądzili, że tak straszne wydarzenia są niemożliwe, że pojęcia takie jak pokój, suwerenność i integralność terytorialna państwa są rzeczywistością, której nic nie zagraża, ale niestety myliły się.

23 sierpnia w Kijowie odbywa się inauguracyjny szczyt z inicjatywy rezydenta Ukrainy w sprawie „deokupacji” Krymu „Platforma Krymska”.

„Platforma Krymska” to nowy format konsultacyjno-koordynacyjny zainicjowany przez Ukrainę w celu zwiększenia skuteczności międzynarodowej reakcji na okupację Krymu, reagowania na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększania presji międzynarodowej na Rosję, zapobiegania dalszemu łamaniu praw człowieka i ochrony ofiar okupacyjnego reżimu, a także osiągnięcie głównego celu – „deokupacji”- odzyskania Krymu przez Ukrainę.

prs


Źródło: Moskwa od początku okupacji trzykrotnie zwiększyła swoje siły wojskowe na Krymie - Prezydent

Może Ci się spodobać