Inwestycje w ukraińską agrochemię wzrosną o 30-50% – EBA

Inwestycje w ukraińską agrochemię wzrosną o 30-50% dzięki przyjęciu ustawy 1586-IX, która zezwala na import próbek innowacyjnych środków ochrony roślin do badań naukowych i przeprowadzania testów.

Według Ukrinformu ogłosiło to Europejskie Stowarzyszenie Biznesu (EBA).

„Uchwalenie ustawy jest ważne z punktu widzenia komponentu inwestycyjnego. Już w tym sezonie inwestycje w ukraińską agrochemię wzrosną o co najmniej 30-50%. Zapewni to możliwość modernizacji sprzętu i stworzenia nowych miejsc pracy dla młodych naukowców w całym kraju” –  czytamy w oświadczeniu.

Należy również zauważyć, że dzięki tej ustawie ukraińscy naukowcy będą mieli możliwość pracy z najnowszymi związkami chemicznymi tak jak ich zagraniczni koledzy, co przyspieszy wdrożenie nowoczesnych standardów oceny bezpieczeństwa preparatów. W szczególności w tym sezonie planowane jest rozpoczęcie państwowych prób i badań naukowych ponad 70 innowacyjnych preparatów. Na rynek wprowadzonych zostanie również blisko kilkanaście nowych substancji aktywnych oraz około 40 nowych kombinacji substancji aktywnych w preparatach.

„Nie minął nawet miesiąc od uchwalenia ustawy, a biznes już świętuje pierwsze efekty jej pozytywnego wpływu na rolnictwo” – podkreślono w EBA.

Jak informował Ukrinform, w lipcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę nr 1586-IX o zmianie art. 4 Ustawy Ukrainy „O pestycydach i agrochemikaliach” w sprawie wwozu pestycydów na obszar celny Ukrainy. Ustawa poprawiła niektóre przepisy dotyczące regulacji importu i stosowania niezarejestrowanych pestycydów na Ukrainie, a także stosowania pestycydów i pozostałości agrochemicznych, którch okres ważności wygasł. Ponadto ustawa odblokowała import próbek innowacyjnych środków ochrony roślin do badań naukowych i przeprowadzania testów.

prs


Źródło: Inwestycje w ukraińską agrochemię wzrosną o 30-50% - EBA

Może Ci się spodobać