Współpraca Ukrspecexportu z Turcją daje 15% wpływów z handlu zagranicznego

Ukraina i Turcja skutecznie rozwijają strategiczne partnerstwo w kompleksie wojskowo-przemysłowym. Wpływy z kontraktów tureckich stanowiły co najmniej 15% zysków Ukrspecexport za ostatni rok, który przyniósł ponad 30 mln USD.

Wadym Nozdrja, dyrektor generalny Grupy Ukrspecexport, powiedział Ukrinformowi w ekskluzywnym komentarzu.

„Jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki za rok 2020, to dochody z wymiany walut z zagranicznych kontraktów gospodarczych z tureckimi klientami wynoszą co najmniej 15%. Z 230 milionów dolarów ponad 30 milionów dolarów to wolumen naszej działalności, która w taki czy inny sposób dotyczy Turcji. To mocny wskaźnik, a co najważniejsze, na tym rynku odczuwamy poważne perspektywy rozwoju, gdyż intensywność naszych negocjacji z klientami tureckimi rośnie. Mamy nadzieję, że na tych targach uda nam się skonsolidować osiągnięte porozumienia na poziomie podpisanych kontraktów” – powiedział Nozdrja.

Według niego ukraińsko-turecka współpraca w kompleksie wojskowo-przemysłowym ma charakter strategiczny i z roku na rok systematycznie się zwiększa. Procesowi temu często towarzyszą próby przeciwdziałania ze strony Federacji Rosyjskiej, ale nie ma to dużego wpływu.

„Przeciwdziałanie jest naprawdę odczuwalne: od pewnych przejawów informacyjnej wojny hybrydowej, po działania dyskredytujące ukraińskie przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie dostaw produktów na rynek turecki. Być może odniosłoby to skutek, ale Ukraina i Turcja z ufnością rozwijają stosunki strategiczne, aktywnie współpracują i w zasadzie nie zwracają uwagi na takie przejawy. Dlatego śmiało naprawiamy tureckie śmigłowce, dostarczamy systemy obrony powietrznej, mamy perspektywy zacieśnienia współpracy w sferze morskiej” – powiedział dyrektor generalny Ukrspecexportu.

Jak zauważono, ukraińska militarno-przemysłowa produkcja , nowe osiągnięcia nowoczesnej broni, w szczególności te, które Ukraina prezentuje na targach IDEF 2021 w Stambule, interesuje obcokrajowców, m.in. tureckich partnerów.

„Rynek turecki jest jednym ze strategicznie ważnych dla ukraińskich producentów. Na targach prezentowana jest ekspozycja ponad 25 przedsiębiorstw – producentów z Ukrainy, z których 15 to łączna ekspozycja Ukroboronpromu, zorganizowana przez państwową firmę Ukrspecexport. Targi odbywają się pomimo pandemii z poważnymi ograniczeniami epidemiologicznymi. Uczestniczy w nich 79 oficjalnych delegacji rządowych. To potężna platforma, na której demonstrowane jest nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Nasze produkty są ciekawe i różnorodne, wzbudzają zainteresowanie i chęć współpracy partnerów zagranicznych” – powiedział Nozdrja.

Jak informowaliśmy, Ukraina uczestniczy w IDEF 2021. Ukraińskiej delegacji na targach przewodniczy wicepremier – minister ds. przemysłów strategicznych Ołeh Uruski. Wczoraj odwiedził ukraińskie ekspozycję na targach, które stanowi wspólną ekspozycję państwowego koncernu Ukroboronpromu, zorganizowaną przez państwową firmę Ukrspecexport, spotkał się z prezesem Państwowej Agencji Przemysłu Obronnego Turcji Ismailem Demirem, szefami czołowych tureckich firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego IDEF-2021 odbywają się w Stambule pod patronatem Administracji Prezydenta Republiki Turcji przy wsparciu organizacyjnym Ministerstwa Obrony, Fundacji Tureckich Sił Zbrojnych oraz organizacji wystawienniczej TÜYAP.

prs


Źródło: Współpraca Ukrspecexportu z Turcją daje 15% wpływów z handlu zagranicznego

Może Ci się spodobać