W II kwartale PKB wzrósł o 5,4% – Państwowa Służba Statystyczna

W II kwartale 2021 roku realny produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 5,4% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku.

Według Ukrinformu poinformowała o tym Państwowa Służba Statystyczna.

„Realny PKB w II kwartale 2021 roku spadł o 0,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem (uwzględniając czynnik sezonowy), a w porównaniu do II kwartału 2020 roku – wzrósł o 5,4%” – czytamy w komunikacie.

PKB Ukrainy w ciągu I kwartału 2021 roku spadł o 2,0% w porównaniu do I kwartału 2020 roku.

Jak podawał Ukrinform, według prognoz Narodowego Banku Ukrainy w 2021 roku PKB Ukrainy powinien wzrosnąć o 3,8%, czego głównym motorem będzie wzrost popytu krajowego i zagranicznego.

W pierwszej połowie 2021 roku PKB Ukrainy powinien wzrosnąć o 1,7% w porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku. Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Według szacunków operacyjnych Państwowej Służby Statystycznej realny PKB w II kwartale 2021 roku wzrósł o 5,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego po spadku o 2,2%. Według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki wielkość PKB w pierwszej połowie 2021 roku wzrosła o 1,7% w porównaniu do pierwszej połowy ubiegłego roku” – głosi komunikat.

Według pierwszego wicepremiera – ministra gospodarki Ukrainy Ołeksyja Lubczenko głównymi czynnikami, które przyczyniły się do wzrostu PKB były: wznowienie działalności w prawie wszystkich rodzajach działalności gospodarczej, intensyfikacja budownictwa na tle uruchomienia programu kredytów hipotecznych, wzrost wolumenu realizacji projektów tzw. „Wielkiego bodownictwa”, korzystne warunki na zewnętrznych rynkach towarowych.

„Obserwujemy ożywienie w sektorze przemysłowym, wszystkie rodzaje działalności gospodarczej, z wyjątkiem rolnictwa, wykazują wzrost. Czynniki te pozwolą na zrekompensowanie dotychczasowych opóźnień w rozwoju gospodarczym i utrzymanie pozytywnego trendu do końca roku. Naszym celem jest wzrost PKB o 4%” – podkreślił Lubczenko.

Zaznaczył również, że rząd wprowadził bezprecedensowe środki wsparcia przedsiębiorstw w czasie zawirowań wywołanych pandemią.

„Program tanich pożyczek 5-7-9%, państwowy program wspierania biznesu w czasie kwarantanny, wprowadzenie moratorium na kontrole i wiele innych. Państwo zmobilizowało wszystkie dostępne środki, aby uratować tysiące ukraińskich firm i setki tysięcy miejsc pracy. A wyniki już zostały osiągnięte – stabilny wzrost rzeczywistego PKB” – podkreślił Lubczenko.

prs


Źródło: W II kwartale PKB wzrósł o 5,4% - Państwowa Służba Statystyczna

Może Ci się spodobać