Eksport ukraińskich produktów rolnych do UE wzrósł o 10%

W okresie styczeń-lipiec 2021 roku eksport ukraińskich produktów rolno-spożywczych do UE wzrósł o 10% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, do kwoty 3,7 mld USD.

Według Ukrinformu poinformował o tym Ukraiński Klub Agrarnego Biznesu (UKAB).

„Przez okres 7 miesięcy 2021 roku dostawy eksportowe ukraińskich produktów rolno-spożywczych do UE wzrosły o 10% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, do 3,7 mld USD” – podano w komunikacie.

Stanem na dzień 1 sierpnia Ukraina w pełni wykorzystała kontyngenty na bezcłowy eksport produktów rolno-spożywczych do UE dla 7 grup towarów: miód, zboże i mąka, przetworzona skrobia, przetwory pomidorowe, sok winogronowy i jabłkowy, drób ( kwota kwartalna ) i jajka (kwota kwartalna).

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku kwoty nie zostały wykorzystane przez dwie grupy towararowe: cukier i kukurydzę. Kontyngent na cukier nie został wykorzystany ze względu na deficyt na rynku ukraińskim, a na kukurydzę – ze względu na znaczny popyt chiński i przekierowanie wolumenów na ten kanał sprzedaży.

Potencjalnie do końca roku mogą zostać wykorzystane kontyngenty na przetworzone produkty zbożowe (wykorzystano 99% kwot), skrobię (78%) i kukurydzę (74%).

Według comiesięcznego raportu Monitorowania Handlu Rolno-Spożywczego w UE w 2020 roku Ukraina stała się czwartym największym dostawcą produktów rolnych do Unii Europejskiej, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii, Brazylii i USA.

Jak podawał Ukrinform, według UKAB eksport ukraińskich produktów rolno-spożywczych do krajów Unii Europejskiej w 2020 roku zmniejszył się o 10,8% w porównaniu do 2019 roku. Jednocześnie w ubiegłym roku Ukraina wykorzystała 11 kontyngentów na bezcłowy eksport do UE takich grup towarów: cukier, miód, zboże i mąka, przetworzona skrobia, , przetwory pomidorowe, sok winogronowy i jabłkowy, jaja, kukurydza, drób, przetworzone produkty zbożowe i skrobia.

W porównaniu z 2019 roku sytuacja uległa zmianie w zakresie wykorzystania kwot na eksport do krajów UE jaj, pszenicy i masła. Tak więc w 2020 roku kontyngent na dostawę jaj został w pełni wykorzystany, choć rok wcześniej wykorzystano go tylko w 80%. Kwota na sprzedaż pszenicy w UE w 2020 roku została wykorzystana tylko w 78%, choć w 2019 roku została w pełni wykorzystana. Według UKAB najbardziej krytyczna jest sytuacja z masłem: w 2020 roku wykorzystano tylko 6% przyznanej kwoty, podczas gdy rok wcześniej wykorzystano ją w pełni.

prs


Źródło: Eksport ukraińskich produktów rolnych do UE wzrósł o 10%

Może Ci się spodobać