Unia Europejska potępiła wydawanie rosyjskich paszportów we wschodniej Ukrainie

Unia Europejska jest zaniepokojona decyzją Moskwy o zaangażowaniu mieszkańców ORDLO w wybory do rosyjskiej Dumy Państwowej, co narusza suwerenność Ukrainy i jest sprzeczne z celami Porozumień mińskich.

Jak donosi Ukrinform, wynika to z oświadczenia Unii Europejskiej, wydanego podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w czwartek 29 lipca.

„Potępiamy masowe wydawanie rosyjskich paszportów obywatelom Ukrainy w sposób uproszczony i selektywny” – powiedziała UE w oświadczeniu na temat trwającej agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnej okupacji Krymu.

Unia Europejska wyraziła również zaniepokojenie decyzją Rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej z 20 lipca, która przewiduje możliwość rejestracji i głosowania online w wyborach do Dumy Państwowej 19 września dla mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie którzy otrzymali rosyjskie paszporty.

„Takie środki naruszają suwerenność Ukrainy, są sprzeczne z celami Porozumień mińskich i utrudniają przyszły proces reintegracji” – powiedziała UE.

Przypomniano również, że sankcje UE wobec Rosji są powiązane z pełną realizacją Porozumień mińskich.

Szef ukraińskiej misji przy OBWE Jewhen Cymbaliuk po raz kolejny potępił nielegalne wydawanie rosyjskich paszportów na terytorium ORDLO. Nazwał to „jednym z najpoważniejszych naruszeń Porozumień mińskich przez Federację Rosyjską”. Polityk potępił też zamiar włączenia przez Moskwę mieszkańców ORDLO posiadających nielegalnie wydane rosyjskie paszporty do głosowania elektronicznego w wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej.

Przypomnijmy, Ukraina wcześniej ostro protestowała przeciwko zatwierdzeniu przez Centralną Komisję Wyborczą Federacji Rosyjskiej decyzji o zaangażowaniu we wrześniowych wyborach do Dumy Państwowej ludności z czasowo okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie.

Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy mieszkańcom okupowanych części obwodów ługańskiego i donieckiego wydano około 630 tys. paszportów rosyjskich.

av


Źródło: Unia Europejska potępiła wydawanie rosyjskich paszportów we wschodniej Ukrainie

Może Ci się spodobać