Projekt zmian w Konstytucji w kwestii decentralizacji musi być uzgodniony z władzami lokalnymi – Razumkow

Projekt ustawy o zmianie Konstytucji w kwestii decentralizacji musi być uzgodniony z władzami lokalnymi – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow podczas przemówienia na XVI Ukraińskim Forum Miejskim w Odessie, donosi korespondent Ukrinformu.

„Ta ustawa (o poprawkach do Konstytucji w kwestii decentralizacji – przyp. red.) powinna zawierać najbardziej konsekwentne stanowisko – jak w Radzie Najwyższej Ukrainy, bo każdy pamięta, że do przyjęcia poprawek do Konstytucji potrzeba 300 głosów. Podobnie ten projekt ustawy musi być uzgodniony z władzami lokalnymi. Ponieważ to oni będą pracować po tej reformie, to oni będą korzystać z uprawnień, które faktycznie zostaną im przekazane w dzisiejszych społecznościach. Ponieważ to nie tylko zasoby, to także odpowiedzialność, która będzie spoczywać na każdym z nich i na każdym z nas”- powiedział spiker.

Dodał, że dokończenie reformy decentralizacyjnej jest jedną z kluczowych kwestii w pracy Rady Najwyższej.

Razumkow wyraził nadzieję, że wkrótce zobaczy projekt ustawy.

Przypomnijmy, w grudniu 2019 r. prezydent Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O zmianach w Konstytucji Ukrainy (dot. decentralizacji władzy)”.

W styczniu 2020 roku, po dyskusjach w środowisku eksperckim, samorządowym i społecznym, proponowane zmiany zostały wycofane z Sejmu do rewizji.

Od tego czasu trwają prace nad opracowaniem nowej wersji poprawek do Konstytucji w zakresie decentralizacji.

Projekt zmian w Konstytucji dotyczący zreformowanego ustroju samorządu terytorialnego i terytorialnej organizacji władzy oraz decentralizacji władzy został zatwierdzony przez wszystkich członków Komisji Konstytucyjnej utworzonej przez głowę państwa. Po zatwierdzeniu dokument zostanie przesłany do Rady Najwyższej w Kancelarii Prezydenta.

av


Źródło: Projekt zmian w Konstytucji w kwestii decentralizacji musi być uzgodniony z władzami lokalnymi – Razumkow

Może Ci się spodobać