Pokój na wschodniej Ukrainie zależy od Rosji, a nie od decentralizacji – Zełenski

Kwestia powrotu Donbasu i jego deokupacji zależy od Rosji, a nie od reformy decentralizacyjnej – powiedział Prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w ramach Ogólnoukraińskiego Forum „Ukraina-30. Decentralizacja”, odpowiadając na pytanie, czy zmiany w Konstytucji w zakresie decentralizacji będą w stanie wpłynąć na uregulowanie sytuacji w Donbasie, donosi korespondent Ukrinform.

„I powiem wam, że ta kwestia nie zależy zbytnio od reformy decentralizacyjnej. Bo rozumiemy, że powrót Donbasu i kwestia rozejmu na Donbasie, redukcja strzałów, wymiana – to kwestie, które zależą od chęci Federacji Rosyjskiej i nacisków, pomocy i wsparcia naszych europejskich partnerów – uczestników formatu normandzkiego. Uważam, że robimy wszystko dla tego” – zadeklarował Prezydent.

Jednocześnie, jego zdaniem, zmiany w konstytucji związane z reformą decentralizacyjną powinny objąć całe terytorium Ukrainy – zarówno w Donbasie, jak i na Krymie.

„Te zmiany muszą być wszędzie” – podkreślił Zełenski.

Jak informowaliśmy, w grudniu 2019 r. prezydent Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy o zmianie Konstytucji Ukrainy o decentralizacji władzy.

W styczniu 2020 r., po dyskusjach w środowisku eksperckim, samorządowym i społecznym, proponowane zmiany zostały wycofane z Sejmu do rewizji.

Od tego czasu trwają prace nad opracowaniem nowej wersji poprawek do Konstytucji w zakresie decentralizacji.

W czerwcu 2021 r. projekt zmian w konstytucji dotyczący zreformowanego ustroju samorządu terytorialnego i terytorialnej organizacji władzy oraz decentralizacji władzy został zaakceptowany przez wszystkich członków komisji konstytucyjnej utworzonej przez Wołodymyra Zełenskiego.

Przedstawiciel prezydenta w Trybunale Konstytucyjnym poseł Fedir Wenisławskyj powiedział, że projekt ustawy o zmianie konstytucji dotyczącej decentralizacji może zostać przedstawiony Radzie Najwyższej na początku najbliższej sesji.

Jednocześnie w ubiegłym roku na Ukrainie w wyniku decentralizacji władzy utworzono 1469 wspólnot terytorialnych zamiast 11,5 tys. i 136 okręgów zamiast 490.

av


Źródło: Pokój na wschodniej Ukrainie zależy od Rosji, a nie od decentralizacji – Zełenski

Może Ci się spodobać