Unia Europejska potępia militaryzację tymczasowo okupowanego Krymu przez Rosję i próby ograniczenia swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską

Jak donosi korespondent Ukrinformu, wynika to z oświadczenia Unii Europejskiej, wydanego podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w czwartek 22 lipca.

„Potępiamy militaryzację Półwyspu Krymskiego, a także dalsze próby ograniczenia swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską, w tym do i z Morza Azowskiego” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto UE wyraziła zaniepokojenie ustawodawstwem przyjętym przez rosyjskie władze okupacyjne na Krymie, które zezwala tylko obywatelom rosyjskim na posiadanie ziemi na niektórych „obszarach przygranicznych” półwyspu.

„To ustawodawstwo i wszystkie inne naruszenia prawa międzynarodowego mogą zdestabilizować sytuację bezpieczeństwa nie tylko na Ukrainie, ale także na Morzu Czarnym i całym regionie” – powiedziała Unia Europejska.

UE zgłosiła również obawy dotyczące trwających ataków na mieszkańców Krymu, w tym Tatarów Krymskich, którzy sprzeciwiają się nielegalnej okupacji .

„W tym kontekście potępiamy skazanie Remzi Bekirowa – dziennikarza „Solidarności Krymskiej, a także dziewięć nowych spraw karnych przeciwko miejscowym mieszkańcom, którzy odmówili zaciągnięcia się do armii Federacji Rosyjskiej” – czytamy w oświadczeniu.

Stwierdzono, że członkowie SMM OBWE, zgodnie ze swoim mandatem, obejmującym całą Ukrainę, a także inne podmioty międzynarodowe w dziedzinie ochrony praw człowieka, „powinni mieć pełny, swobodny i nieskrępowany dostęp do półwyspu ”.

Odrębnie, UE wyraziła zadowolenie z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwołania na 23 sierpnia szczytu Platformy Krymskiej, a także z wszelkich wysiłków dyplomatycznych zmierzających do przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Poinformowano, że z tej okazji w Kijowie będą obecni przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, a także przywódcy wielu państw członkowskich UE.

av


Źródło: Unia Europejska potępia militaryzację tymczasowo okupowanego Krymu przez Rosję i próby ograniczenia swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską

Może Ci się spodobać