Stefaniszyna o umowie Nord Stream 2 – Ukraina nie otrzymała żadnych gwarancji

Wicepremier ds. integracji euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna powiedziała, że umowa między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami o rosyjskim gazociągu Nord Stream-2 nie daje Ukrainie żadnych gwarancji.

Stefaniszyna stwierdziła to na antenie „Ukrainy 24”, donosi Ukrinform.

„Być może pozytywne jest to, że jest to publiczne oświadczenie (o umowie – przyp. red.) I to jest pierwsza fiksacja tych intencji, ponieważ nie było oficjalnych dokumentów dotyczących umowy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie tego rurociągu, ale myślę, że to jedyne stanowisko, które w tym kontekście może być pozytywne i chciałbym jednoznacznie podkreślić, że Ukraina nie otrzymała żadnych gwarancji ani w tym oświadczeniu, ani poza tym oświadczeniem, a przypominam, że w tym oświadczeniu stwierdza się, że Niemcy będą podtrzymywać inicjatywę „Trójmorza”, do której Ukraina już próbuje dołączyć, która już istnieje, więc nie zrozumiałam tego poparcia” – powiedziała Stefaniszyna i dodała, że umowa przewiduje również utworzenie funduszu na zieloną transformację, ale Ukraina negocjuje go od około sześciu miesięcy.

Zapowiadane jest także dodatkowe wsparcie finansowe i utworzenie Funduszu Zielonej Transformacji, który negocjujemy od około pół roku. W oświadczeniu tym nie przewiduje się żadnych nowych inicjatyw. Jednocześnie nie ma perspektyw i gwarancji bezpieczeństwa, w tym członkostwa w NATO, integracji z ENTSO lub ENTSOG”- powiedziała Stefaniszyna.

Według wicepremiera akceptowalną rekompensatą i gwarancją dla Ukrainy byłby pakiet rozwiązań energetycznych – gwarancja utrzymania tranzytu gazu i przedłużenia umowy trójstronnej, gwarancje bezpieczeństwa dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz realizacja zobowiązania UE na rynkach gazu i energii elektrycznej jak zakłada Układ o stowarzyszeniu.

Przypomnijmy, w środę administracja Joe Bidena i rząd Angeli Merkel ogłosiły porozumienie w sprawie zakończenia budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2 omijającego Ukrainę.

av


Źródło: Stefaniszyna o umowie Nord Stream 2 - Ukraina nie otrzymała żadnych gwarancji

Może Ci się spodobać