Niemcy obiecują wesprzeć transformację energetyczną Ukrainy

Oficjalny Berlin wyraził gotowość do „stworzenia oporu” dla wsparcia transformacji energetycznej Ukrainy w celu zmniejszenia jej zależności od rosyjskich dostaw energii i zwiększenia efektywności energetycznej.

Mówi o tym Wspólna Deklaracja Stanów Zjednoczonych i Niemiec „Dla podtrzymani Ukrainy, europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i naszych celów klimatycznych” – donosi Ukrinform.

„W ramach amerykańsko-niemieckiego partnerstwa na rzecz klimatu i energii postanowiliśmy zbudować przyczółek, aby wesprzeć transformację energetyczną w krajach rozwijających się. Wsparcie to obejmie pomoc dla Ukrainy i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy w oświadczeniu.

Zgodnie z dokumentem przyczyni się to nie tylko do walki ze zmianami klimatycznymi, ale także do europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zapotrzebowania na energię z Rosji.

Między innymi Niemcy zobowiązały się do ustanowienia i zarządzania Zielonym Funduszem dla Ukrainy „w celu wsparcia transformacji energetycznej Ukrainy, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego”.

Ponadto „Niemcy i Stany Zjednoczone będą dążyć do promowania i wspierania inwestycji w Zielonym Fundusz dla Ukrainy o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów, w tym od stron trzecich, takich jak podmioty sektora prywatnego”. Jednocześnie Niemcy wniosą wstępny wkład do funduszu w wysokości 175 mln USD i będą pracować nad kontynuacją swoich zobowiązań w nadchodzących latach.

Wyjaśnia się, że Fundusz będzie wspierał wykorzystanie energii odnawialnej; produkcję wodoru; poprawę efektywności energetycznej; przyspieszenie przejścia z węgla; oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

„Stany Zjednoczone planują wesprzeć inicjatywę pomocą techniczną i wsparciem politycznym zgodnie z celami Funduszu i programów wspierających integrację rynku” – czytamy w dokumencie.

Ponadto Niemcy wyznaczą specjalnego wysłannika do tych spraw i przeznaczą 70 mln dolarów na wsparcie tych inicjatyw.

Niemcy są również gotowe do uruchomienia ukraińskiego Pakietu Zrównoważonego Rozwoju, aby wzmocnić jej bezpieczeństwo energetyczne. Wiąże się to z utrzymaniem rewersowych przepływów gazu na Ukrainę, aby uchronić ją przed ewentualnymi próbami ograniczenia dostaw paliwa przez Rosję. Obejmie ona również pomoc techniczną w integracji Ukrainy z siecią europejską. Ponadto Niemcy obiecują dołączyć do Ukrainy w wysiłkach na rzecz wzmocnienia jej zdolności cybernetycznych, wsparcia reformy sektora energetycznego i pomocy w znalezieniu opcji modernizacji ukraińskiego GTS.

Stany Zjednoczone i Niemcy również mocno poparły Inicjatywę Trójmorza i jej wysiłki na rzecz wzmocnienia infrastruktury i bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przypomnijmy, w środę rządy Stanów Zjednoczonych i Niemiec wydały wspólną deklarację w sprawie wyników porozumień przewidujących możliwość ukończenia rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla krajów europejskich.

av


Źródło: Niemcy obiecują wesprzeć transformację energetyczną Ukrainy

Może Ci się spodobać