Zełenski zapowiedział sześć tematów, które poruszy podczas spotkania z Bidenem

Prezydent Wołodymyr Zełenski oczekuje znaczącego i owocnego spotkania z prezydentem USA pod koniec sierpnia i planuje omówić pokój na wschodniej Ukrainie, powrót Krymu, bezpieczeństwo Ukrainy, energię, rozwój gospodarczy i wsparcie dla reform.

Prezydent Ukrainy napisał o tym na Twitterze, informuje Ukrinform.

„Nie mogę się doczekać znaczącego i owocnego spotkania z prezydentem USA 30 sierpnia. Będziemy nadal omawiać ważne kwestie strategicznego partnerstwa między Ukrainą a USA – pokój w Donbasie, powrót Krymu, bezpieczeństwo Ukrainy, energia jako bezpieczeństwo wyzwanie, rozwój gospodarczy i wsparcie dla reform” – napisał Zełenski.

Kancelaria Prezydenta nakreśliła bardziej szczegółowo tematy, które zostaną poruszone podczas spotkania. Podkreślono, że w porządku obrad znalazły się kwestie bezpieczeństwa: przeciwdziałanie przedłużającej się agresji Rosji na Ukrainę, pogarszająca się sytuacja w regionie Morza Czarnego i wschodniej Ukrainy, deokupacja Krymu, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Europy w ogóle, współpraca wojskowa i wojskowo-obronna między Ukrainą a USA. Kijów zamierza także dyskutować o projekcie Nord Stream-2 jako o wyzwaniu dla bezpieczeństwa Ukrainy i regionu.

„Z niecierpliwością czekamy na konkretne porozumienia w sprawie pogłębienia strategicznego partnerstwa między naszymi krajami we wszystkich priorytetowych obszarach współpracy i koordynacji ambitnego pakietu wspólnych projektów i inicjatyw w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, handlu, inwestycji, energii, klimatu, rolnictwa, infrastruktura i transformacja cyfrowa.”, czytamy w komunikacie na stronie internetowej PO.

Przypomnijmy, prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Zełenskiego do odwiedzenia Białego Domu podczas niedawnej rozmowy telefonicznej na początku czerwca. Do tej pory strony uzgadniały terminy wizyty ukraińskiej głowy państwa w Waszyngtonie.

av


Źródło: Zełenski zapowiedział sześć tematów, które poruszy podczas spotkania z Bidenem

Może Ci się spodobać