W Polsce pracuje około 1,5 miliona Ukraińców – Andrij Deszczyca

Na dzień dzisiejszy w Polsce mieszka i pracuje około 1,5 miliona Ukraińców. To znaczący kapitał ludzki, który jest ceniony w Polsce, a część Ukraińców, zdobywając doświadczenie i środki finansowe, mogła później z powodzeniem inwestować w rozwój własnego biznesu na Ukrainie – powiedział we wtorek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas Ogólnoukraińskiego Forum „Ukraina 30. Zasoby pracy”, donosi korespondent Ukrinform.

„Odnotowujemy wzrost liczby pracowników migrujących: w porównaniu z 2014 r. jest to dwu- lub trzykrotny wzrost. Teraz mówimy o około 1,5 miliona Ukraińców pracujących w Polsce” – powiedział Deszczyca.

Dodał, że około 600 tys. Ukraińców oficjalnie płaci podatki do Polskiego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a reszta pracuje legalnie, na podstawie umowy o pracę, ale nie płaci podatków w kraju.

Według niego polscy migranci zarobkowi z Ukrainy są traktowani bardzo dobrze.

Dyplomata zauważył, że Ukraińcy wyjeżdżają do pracy w Polsce ze względu na wyższe pensje, możliwość realizacji i stabilniejszą sytuację, która pozwala im zarabiać pieniądze.

„Kolejnym czynnikiem, który biorą pod uwagę Ukraińcy wyjeżdżający do Polski, jest bliskość Ukrainy. Ten czynnik skłania Ukraińców do przekonania, że jeśli sytuacja gospodarcza na Ukrainie się poprawi, to wrócą” – podkreślił Deszczyca.

Dodał, że Ukraińcy legalnie pracujący w Polsce są zainteresowani ważną formą zabezpieczenia społecznego: możliwością otrzymania polskiej emerytury w przypadku przeprowadzki na Ukrainę. Dodał, że jest to ważny element w kontekście powrotu pracowników migrujących na Ukrainę.

„Obecnie pracujemy nad zawarciem nowej umowy między Ukrainą a Polską w sprawie zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego ukraińskich migrantów zarobkowych” – powiedział Ambasador Ukrainy w RP.

Zdaniem Deszczycy kolejnym „pomostem” dla powrotu obywateli Ukrainy do domu może być doświadczenie tworzenia nowych przedsiębiorstw w Polsce. Uważa, że z czasem Ukraińcy mogą go przenieść na Ukrainę. W tym kontekście dyplomata poinformował, że w 2014 r. w Polsce było 680 firm, których właścicielami byli Ukraińcy, a w 2021 r. liczba ta wzrosła do 16 tysięcy.

„To pokazuje, że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski nie tylko po to, żeby budować czy zbierać truskawki, ale myślą o założeniu własnego biznesu. Gdyby miał się on rozwijać, to potencjalnie mogłoby się to odbywać na Ukrainie” – jest przekonany dyplomata.

Według niego ukraińscy migranci zarobkowi zdobywają doświadczenie, kapitał i odpowiednie kontakty, a to wszystko można wykorzystać później po powrocie na Ukrainę.

Zwrócił też uwagę na ukraińskich studentów, którzy obecnie studiują w Polsce – jest ich ok. 50 tys. Zaznaczył, że część z nich zostanie w Polsce lub wyjedzie dalej na Zachód, ale część wróci na Ukrainę.

„Musimy pomyśleć o zachęcaniu młodych ludzi do robienia interesów na Ukrainie. Możemy stworzyć im odpowiednie warunki do pozostania na Ukrainie” – stwierdził ukraiński dyplomata.

av


Źródło: W Polsce pracuje około 1,5 miliona Ukraińców – Andrij Deszczyca

Może Ci się spodobać