Ukraina potrzebuje agencji do współpracy z Ukraińcami za granicą – Deszczyca

Ukraińcy za granicą, w szczególności w Polsce, mają znaczny potencjał i na Ukrainie potrzebna jest osobna agencja koordynująca współpracę z nimi – powiedział we wtorek 6 lipca ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas dyskusji panelowej „Światowa Wspólnota Ukraińska”, która odbyła się w ramach forum „Ukraina 30. Polityka międzynarodowa” – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Społeczność ukraińska w Polsce ma duży potencjał i wzrasta pozytywne nastawienie polskiego społeczeństwa do Ukraińców. I musimy to wykorzystać. Byłoby to ułatwione dzięki stworzeniu elementu koordynacyjnego – odrębnej agencji odpowiedzialnej za współpracę z zagranicznymi Ukraińcami” – podkreślił Deszczyca.

Zaznaczył, że społeczność ukraińska w Polsce jest niejednorodna i składa się z kilku elementów: rdzennych Ukraińców; Ukraińców, którzy zaczęli przyjeżdżać do Polski po 1991 roku; ogromnej liczby ukraińskich migrantów, którzy przyjeżdżają do Polski w ciągu ostatnich kilku lat.

Ukraiński dyplomata podkreślił, że w rozmowach z przedstawicielami władz polskich i samorządowych, a także zwykłymi obywatelami słyszał tylko pozytywne słowa o przyjeździe Ukraińców do Polski. Wśród nich są pracownicy, studenci i przedstawiciele biznesu.

Przypomnijmy, przewodniczący Światowego Kongresu Ukraińców Pawło Hrod podczas dyskusji panelowej podkreślił potrzebę zapewnienia przedstawicielom diaspory obywatelstwa ukraińskiego, aby zaangażować ich w służbę cywilną i politykę na Ukrainie.

av


Źródło: Ukraina potrzebuje agencji do współpracy z Ukraińcami za granicą – Deszczyca

Może Ci się spodobać