Szmyhal skomentował rozszerzenie przez Rosję zakazu importu z Ukrainy

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że ukraińscy producenci reorientują się na rynki europejskie i jest to naturalny proces, który wychodzi naprzeciw wektorom ekonomicznym państwa.

Powiedział to, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Kijowie na temat niedawnego rozszerzenia przez Rosję listy towarów, których wwóz z Ukrainy jest zakazany, i dalszych działań Ukrainy w tym zakresie, donosi korespondent Ukrinformu.

„W rzeczywistości w ciągu ostatnich sześciu lat wielkość handlu z Rosją zmniejszyła się prawie sześciokrotnie… Jednocześnie handel z Europą wzrósł do ponad 40%, wzrost ten jest ponad pięciokrotny. Rynki są reorientowane, a Ukraina uczy się teraz wytwarzać produkty lepszej jakości zgodnie ze standardami europejskimi, co odpowiada założonej strategii rozwoju kraju”.

Szmyhal dodał, że obecnie „nie mówimy o wojnach handlowych, następuje naturalna reorientacja rynku ukraińskiego na rynek Europy i innych krajów”.

Jak informowaliśmy, Rosja rozszerzyła listę produktów, których import z Ukrainy jest zabroniony. Dekret rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 28 czerwca został opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnych na początku lipca.

Rozszerzony wykaz zakazanego importu obejmuje lody i inne rodzaje lodów spożywczych, wody mineralne, a także wody gazowane z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących lub aromatyzujących, gotowe zupy i buliony oraz preparaty do ich przygotowania.

Ponadto import jęczmienia, oleju palmowego i jego frakcji, gotowych lub konserwowanych wyrobów mięsnych, podrobów, gotowych lub konserwowanych skorupiaków, beztłuszczowej pasty kakaowej, makaronów, popcornu, produktów takich jak musli na bazie nieprażonych płatków zbożowych, a także ketchup pomidorowy i inne sosy pomidorowe, majonez, produkty do wyrobu sosów.

Zakaz dotyczyy również makuchów i produktów wykorzystywanych jako pasza dla zwierząt gospodarskich, niektórych rodzajów drewna i opakowań.

Zmiany z dnia 28 czerwca zostały wprowadzone do dekretu z dnia 29 grudnia 2018 roku.

Dekret rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 29 grudnia 2018 roku zakazuje importu z Ukrainy pszenicy, piwa słodowego, oleju słonecznikowego, czekolady, soków owocowych i warzywnych, wyrobów piekarniczych i mącznych, napojów alkoholowych, niektórych rodzajów maszyn i urządzeń dla rolnictwa i przemysłu przetwórczego.

W marcu 2021 roku Gabinet Ministrów Ukrainy rozszerzył listę rosyjskich towarów, których wwóz na obszar celny kraju jest zabroniony.

prs


Źródło: Szmyhal skomentował rozszerzenie przez Rosję zakazu importu z Ukrainy

Może Ci się spodobać