UkraineInvest otrzymał 23 wnioski od potencjalnych inwestorów na kwotę 1,35 mld USD

UkraineInvest otrzymał 23 wnioski projektów inwestycyjnych od potencjalnych inwestorów na łączną kwotę 1,35 mld USD, z czego połowa propozycji pochodziła z Ukrainy.

Jak poinformował korespondent Ukrinformu, poinformował o tym Serhyj Cywkacz, dyrektor wykonawczy UkraineInvestu podczas prezentacji internetowej wyników badania „Indeks atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy

„Odkąd zostaliśmy upoważnieni przez rząd do działania jako upoważniona instytucja do wspierania projektów o znaczących inwestycjach, mamy 23 projekty, rozmawiamy o dwóch kolejnych. Otrzymaliśmy ponad 80 wniosków. Teraz łączna kwota to ponad 1,35 miliarda dolarów we wstępnych aplikacjach” – powiedział Cywkacz.

Według niego połowa wniosków pochodzi z Ukrainy. Większość z tych projektów, które otrzymał UkraineInvest, dotyczy przetwórstwa rolnego.

Cywkacz zauważył również, że w odniesieniu do firm zagranicznych są to głównie firmy z Turcji, Litwy, Meksyku, Szwajcarii i Gruzji.

„Nawiasem mówiąc, właśnie wróciliśmy z Litwy i mamy jeden projekt na 30 milionów i jeden potencjalny projekt na ponad 200 milionów euro” – powiedział Cywkacz.

Jeden z projektów dotyczy produkcji dla globalnej sieci. Jednocześnie wyjaśnił, że gdy inwestor zagraniczny wchodzi na Ukrainę, oprócz poziomu korupcji w kraju i sądownictwa, interesują go także inne kwestie.

„Pytają: czy mamy pracowników, czy mamy dostęp do bazy surowcowej. Zawsze odpowiadamy, że ocenimy ich projekt oraz ustalimy gdzie znajduje się baza surowcowa” – powiedział Cywkacz.

Jak podawał Ukrinform, rząd upoważnił UkraineInvest do wspomagania inwestorów w programach państwowych przewidzianych w niedawno podpisanej ustawie „O wsparciu państwa dla projektów inwestycyjnych ze znaczącymi inwestycjami”.

Zadaniem UkraineInvestu jest poszukiwanie inwestorów (na Ukrainie lub za granicą), wyjaśnianie im zalet usawodawstwa i możliwości, jakie stwarza, organizowanie spotkań z centralnymi i lokalnymi władzami wykonawczymi oraz przeprowadzać analizy racjonalności proponowanych projektów.

prs


Źródło: UkraineInvest otrzymał 23 wnioski od potencjalnych inwestorów na kwotę 1,35 mld USD

Może Ci się spodobać