Od początku roku wydano hipoteczne kredyty na sumę prawie 3 miliardów – Narodowy Bank Ukrainy

W okresie styczeń-maj 2021 roku banki udzieliły 3651 kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 2,8 mld UAH.

Według Ukrinformu, donosi o tym służba prasowa NBU.

„Ukraińskie banki podały, że w maju 2021 roku udzieliły 843 kredytów hipotecznych na łączną kwotę 666,9 mln hrywien. W sumie w pierwszych pięciu miesiącach roku banki udzieliły 3651 kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 2,8 mld hrywien. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ilość nowych kredytów hipotecznych wzrosła prawie 2,5-krotnie pod względem liczby umów i ponad 3-krotnie pod względem wartości pieniężnej” – podano w oświadczeniu.

Motorem rynku pozostają kredyty na zakup mieszkań na wtórnym rynku nieruchomości: ich udział w maju wyniósł 89% ilości i 87% wolumenu wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych. Średnia wielkość kredytu na zakup mieszkania w maju utrzymała się na poziomie 791 tysięcy hrywien. Średnia wielkość kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym w maju spadła do 878 tysięcy hrywien wobec 925 tysięcy hrywien w kwietniu, kredyt na zakup mieszkań na wtórnym rynku wzrósł do 780 tysięcy hrywien z 771 tysięcy hrywien.

W maju średnia ważona efektywna stopa kredytu hipotecznego obniżyła się w obu segmentach: na rynku pierwotnym do 15,7% z 17,4% w kwietniu, na rynku wtórnym do 13,4% z 13,5%.

Badania przeprowadzone przez banki pokazują, że rynek kredytów hipotecznych jest bardzo skonsolidowany. Pięć najaktywniejszych banków zawarło ponad 90% nowych umów.

Jak informował wcześniej Ukrinform, od dnia 1 marca 2021 roku na Ukrainie działa państwowy program „Dostępna hipoteka 7%”. Zgodnie z warunkami programu przedmiotem hipoteki może być mieszkanie lub dom prywatny. Maksymalny koszt obiektu to 2,5 mln hrywien, maksymalna kwota hipoteki to 2 mln hrywien. Pożyczka udzielana jest na okres do 20 lat. Pierwsza minimalna rata to 15%, a oprocentowanie kredytu hipotecznego to 7%.

prs


Źródło: Od początku roku wydano hipoteczne kredyty na sumę prawie 3 miliardów - Narodowy Bank Ukrainy

Może Ci się spodobać