Ukraina pokazała OBWE, jak Rosja i jej najemnicy używają ciężkiej broni

Misja Ukrainy w OBWE zademonstrowała uczestniczącym krajom użycie ciężkiej broni przez rosyjskie siły okupacyjne w zeszłym tygodniu.

Jak poinformował korespondent Ukrinformu, odbyło się to podczas posiedzenia Forum Współpracy Bezpieczeństwa OBWE w środę 30 czerwca.

„W ostatnim tygodniu 21-27 czerwca pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy zostały ostrzelane 102 razy z aktywnym użyciem broni zabronionej przez Porozumienia mińskie w pobliżu 18 obszarów mieszkalnych. W wyniku tych aktów zbrojnej agresji Rosji, jeden ukraiński żołnierz został zabity, a dwóch innych zostało rannych” – powiedziano.

Najpoważniejsze naruszenia zawieszenia broni przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej z użyciem broni zabronionej przez Porozumienia mińskie zostały zademonstrowane za pomocą schematów map.

Tak więc rano 23 czerwca pozycje ukraińskie w rejonie miejscowości Piwdenne został ostrzelany z dzielnicy mieszkalnej w pobliżu kopalni Gagarin w pobliżu okupowanej Horliwki. Ostrzał, który trwał 25 minut, prowadzono z użyciem moździerza kalibru 120 mm.

Wieczorem 23 czerwca rosyjskie siły zbrojne ostrzelały także południowe przedmieścia Awdiiwki, strzelając z moździerza kalibru 120 mm z rejonu tymczasowo okupowanej Jakowliwki. Ostrzał uszkodził m.in. prywatny dom. Ponadto pozycje Sił Zbrojnych pod Awdijiwką zostały ostrzelane w jeszcze raz z moździerzy kalibru 82 i 120 mm z miejscowości Jasynuwata i Kasztanowo.

24 czerwca cywilna infrastruktura w spokojnej Marince znalazła się pod ostrzałem 100-mm dział przeciwpancernych MT-12. W sumie okupanci, którzy strzelali z dzielnicy mieszkalnej w pobliżu kopalni Trudiwska na obrzeżach Doniecka, wystrzelili 24 pociski. W wyniku ostrzału zniszczona została szkoła w Marince i okolice.

W innym przypadku pozycje Sił Zbrojnych pod Nowotoszkiwskim ostrzeliwane były z moździerzy kalibru 82 mm i broni strzeleckiej. Ostrzał prowadzono od strony Doniecka, gdzie wcześniej rejestrowano prace inżynieryjne na stanowiskach okupantów.

„Samochód grupy obserwacyjnej „Nowotoszkiwskie” strony ukraińskiej Specjalnego Centrum Kontroli i Koordynacji również znalazł się pod ostrzałem, pomimo wcześniej uzgodnionych gwarancji bezpieczeństwa” – poinformowała ukraińska misja.

26 czerwca okupanci ostrzeliwali Krasnohoriwkę, uszkadzając infrastrukturę cywilną. Ostrzał prowadzono z rejonu tymczasowo okupowanej Staromychajłówki przy użyciu 122-mm systemów artyleryjskich, 120-mm moździerzy i granatnika przeciwpancernego LNG-9.

„Takie działania zagrażają życiu ludności cywilnej i mają na celu eskalację sytuacji wzdłuż linii kontaktu. Towarzyszy im kampania dezinformacyjna mająca na celu rozpowszechnianie fałszywych narracji o tzw. agresywnym zachowaniu Ukrainy. Okupanci wyraźnie próbują sprowokować ukraińskich obrońców do odpowiedzi, by później obwinić Ukrainę w rzekomym naruszeniu zawieszenia broni”- powiedziano w misji Ukrainy przy OBWE.

av


Źródło: Ukraina pokazała OBWE, jak Rosja i jej najemnicy używają ciężkiej broni

Może Ci się spodobać