W Przemyślu uczczono pamięć bojowników o niepodległość Ukrainy i Polski

W Przemyślu i na cmentarzu wojskowym w Pikulicach uczczono pamięć żołnierzy URL walczących o niepodległość Ukrainy i Polski.

Udział w tradycyjnych corocznych wydarzeniach wzięła delegacja Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej pod przewodnictwem Antona Drobowycza, przedstawiciele Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, dyplomaci ukraińscy, przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Polsce, przedstawiciele polskiej administracji lokalnej, relacjonuje korespondent Ukrinform .

„Podczas tych wydarzeń zwraca się uwagę na uniwersalny wymiar uhonorowania bojowników o niepodległość Ukrainy i bojowników o niepodległość Polski, bo na Pikulicach pochowani są ludzie, którzy bronili Europy przed bolszewizmem na początku ubiegłego wieku” – powiedział Drobowycz.
Ze względu na kwarantannę w mieście nie odbyła się tradycyjna procesja z kościoła grekokatolickiego pod wezwaniem Jana Chrzciciela na ukraiński cmentarz wojskowy w Pikulicach na przedmieściach Przemyśla. W ramach upamiętnienia żołnierzy odbyło się nabożeństwo w katedrze, a następnie nabożeństwo żałobne na cmentarzu wojskowym z przemówieniami gości oraz złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem bojowników o niepodległość Ukrainy i Polska.

W wydarzeniach wzięło udział kilkaset osób. Policja chroniła protestujących przed możliwymi incydentami.

Na cmentarzu wojskowym w Pikulicach pod Przemyślem znajdują się groby ukraińskich strzelców siczowych, żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, którzy w latach 1918-1920 pod dowództwem Szymona Petlury walczyli u boku Józefa Piłsudskiego przeciwko bolszewikom. Na cmentarzu znajdują się również dwa masowe groby żołnierzy UPA poległych w latach 1946 i 1947 we wsiach Bircza i Liszna.

av


Źródło: W Przemyślu uczczono pamięć bojowników o niepodległość Ukrainy i Polski

Może Ci się spodobać