Poziom zaufania do Zełenskiego przez ostatnie cztery miesiące wzrósł o 10%

Poziom zaufania do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wzrósł z 29% w lutym do 39% w maju, czyli o 10% w ciągu czterech miesięcy.

Jak donosi Ukrinform, świadczą o tym wyniki badań socjologicznych „Rankingi prezydenckie: maj 2021”, przeprowadzonych przez Ukraiński Instytut Przyszłości (UIF) wraz z New Image Marketing Group od 15 do 24 maja.

Komentując wyniki badania, dyrektor wykonawczy UIF Wadym Denysenko szczegółowo omówił czynniki, które wpłynęły na notowania prezydenta.

„Można wyraźnie powiedzieć, że ocena prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dzięki działaniom Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a także aresztowi domowemu Medwedczuka zaczęła rosnąć – w ciągu miesiąca poprawił swoją pozycję o 5%: w kwietniu jego ocena wyniosła 28%, a od maja jego ocena wynosi 33%. Zełenskiemu udało się również zwiększyć zaufanie do siebie z 29% w lutym do 39% w maju. Jednak 57% nadal mu nie ufa” – powiedział.

Ponadto, zdaniem Denysenko, „można odnotować początek wzrostu ratingu prezydenta – przypada on na początek aktywnych posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony”. Tak więc, w lutym zdecydowanych i gotowych wziąć udział w wyborach i poprzeć Zełenskiego było 25%, dzięki czemu udało mu się poprawić swoją pozycję o 8% – do 33% w maju. “Także, jak zaznaczono, poziom zaufania do Prezydenta w lutym wyniósł 29%, a w maju 39%, więc widzimy, że w ciągu 4 miesięcy wzrósł o 10%” – powiedział ekspert.

Według Denysenko jest tylko dwóch czołowych polityków, których notowania ostatnio rosną – Wołodymyr Zełenski i Julia Tymoszenko, która faktycznie zajęła drugie miejsce w rankingu prezydenckim – teraz jej ocena wynosi 12% wobec 10% w lutym, wśród tych, którzy się zdecydowali i są gotowi wziąć udział w wyborach.

„Zdarzenia związane z sankcjami i aresztem domowym Wiktora Medwedczuka, a także taśmami Bigusa, miały negatywny wpływ na notowania Jurija Bojki i Petra Poroszenki. Dziś ich pozycje w rankingu prezydenckim w obu przypadkach spadły nieznacznie do 12% w porównaniu z danymi z lutego – odpowiednio 13% w pierwszym i 17% w drugim. Tak więc w rzeczywistości jest dziś trzech polityków, którzy zajmują warunkowe drugie miejsce w rankingu prezydenckim – Petro Poroszenko, Jurij Bojko i Julia Tymoszenko” – dodał.

Denysenko wyjaśnił też, że w związku z poprawą zaufania do Zełenskiego liczba obywateli Ukrainy, którzy chcieliby przeprowadzić przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne, spadła o około 10% w porównaniu z lutym – wtedy 46% chciało przedterminowych wyborów prezydenckich, a 54% – parlamentarnych. Dziś chce tego odpowiednio 36% i 45%.

„Obecnie premier Denys Szmyhal cieszy się najgorszym poziomem zaufania ze strony prorządowej ekipy – nie ufa mu 66%, a ufa mu tylko 17%” – powiedział Denysenko.

Od 15 do 24 maja 2021 roku Ukraiński Instytut Przyszłości wraz z New Image Marketing Group przeprowadził ankietę wśród 2400 respondentów na temat ocen politycznych w kraju.

Przypomnijmy, według sondażu przeprowadzonego przez socjologiczną grupę „Rating”, w kwietniu w rankingu zaufania do polityków na Ukrainie lliderował prezydent Wołodymyr Zełenski, któremu ufało 45 proc. Ukraińców, a brak zaufania deklarowało – 52 proc.

av


Źródło: Poziom zaufania do Zełenskiego przez ostatnie cztery miesiące wzrósł o 10%

Może Ci się spodobać