Polska chce znacznie uprościć dostęp do pracy Ukraińcom

Władze polskie planują szereg środków ułatwiających dostęp do lokalnego rynku pracy obcokrajowcom, w tym Ukraińcom – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Polski Iwona Michałek, informuje Ukrinform powołując się na Dziennik.pl.

„Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy, gdzie Polacy niechętnie pracują” – powiedziała Michałek w komentarzu dla PAP.

Według niej w kraju istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy. I nie chodzi tylko o tak tradycyjne dziedziny, jak budownictwo czy handel.

Wiceminister zaznaczyła, że polscy pracodawcy bardzo pozytywnie oceniają migrantów zarobkowych z Ukrainy czy Białorusi.

Zwróciła też uwagę, że uproszczenie procedury zatrudniania cudzoziemców jest przewidziane w niedawno przyjętym Krajowym Planie Odbudowy Polski.

W szczególności planowane jest zwiększenie roli wojewódzkich urzędów pracy w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom, skrócenie czasu uzyskiwania takich dokumentów oraz ograniczenie zbędnych formalności. Ponadto planowana jest cyfryzacja procesu wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Według różnych szacunków w Polsce pracuje obecnie 1-1,5 mln obywateli Ukrainy.

av


Źródło: Polska chce znacznie uprościć dostęp do pracy Ukraińcom

Może Ci się spodobać